Raspberry Pi به معنی پای تمشک است و خیلی هم خوشمزه و خوب است به درد شکموهایی مثل من ( Unity ) می خورد. بله از شوخی که بگذریم Raspberry Pi یک کامپیوتر است ، یک کامپیوتر کامل به اندازه یک کارت اعتباری ! اما خوب چه چیزی این کامپیوتر را از بوردهای کامپیوتری دیگر متفاوت می کند ؟ خوب مگه گوشی های تلفن ما هم کامپیوتر نیستن ؟ ( این مقاله رو هم خودمونی می نویسم هم کتابی به دل نگیرید فهوای کلام به قول نقی معمولی رو بگیرید ) تفاوت این کامپیوتر با کامپیوترهای دیگر در این است که شما می توانید به هر جای این کامپیوتر کوچک وارد شوید و هر جایی که دوست دارید را تغییر بدهید و یک سخت افزار کاملا در اختیار داشته باشید ، می توانید کدهای خودتان را متناسب با آن تغییر بدهید ، عملکرد Chip هایش را تعریف و کنید و هزاران کار دیگر ، در واقع Raspberry Pi یک بورد کامل کامپیوتری است که در ابتدا برای مصارف آموزشی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گرفت و هدف اصلی آن بالا بردن سطح دانش برنامه نویسی سیستم و سخت افزار برای کاربران عادی و حتی کودکان بود !! اما با توجه به اینکه این بورد سخت افزاری آنقدر کوچک و البته کم هزینه بود که بعد از مدت کمی بسیار مورد استقبال قرار گرفت بطوریکه دیگر فقط هدف آن آموزش نبود ، تولید کنندگان قطعات کامپیوتری ، مهندسی الکترونیک و … به جای اینکه از Microcontroller استفاده کنند این دستگاه بسیار کوچک را جایگزین کردند. مثلا تجهیزات Arduino از دسته تجهیزاتی هستند که مبتنی بر Raspberry Pi تولید می شوند. جالب اینجاست بدانید که Raspberry Pi حتی به اندازی یک مودم لپتاپ یا یک سیستم دسکتاپ ساده هم قدرت ندارد اما یک سیستم کامپیوتری مبتنی بر لینوکس کامل است و می تواند ابزارها و قابلیت های یک کامپیوتر بسیار ساده را هر چند ضعیف ارائه بدهد.

آیا امکان اعمال تغییرات بر روی سخت افزار Raspberry Pi وجود دارد ؟


همانطور که قبلا هم گفتیم Raspberry Pi یک سخت افزار باز است یا در اصطلاح فنی یک Open Hardware است ، شما می توانید هر جای آن را به استثنای chip اصلی آن به دلخواه خودتان تغییر بدهید ، البته این را هم بگوییم که همین Chip اصلی است که بسیاری از قسمت های اصلی کامپیوتر ما اعم از بورد CPU و گرافیک و حافظه و کنترلر USB و … را مدیریت می کند. بر خلاف بسیاری از پروژه ها ، پروژه هایی که با استفاده از Raspberry Pi تولید می شوند بسیار خوب مستند و بصورت Open در اختیار همگان قرار می گیرند که شما می توانید هر کدام از آنها را به دلخواه خودتان تغییر بدهید.

تفاوت انواع مدلهای Raspberry Pi در چیست ؟


Raspberry Pi بصورت کلی در دو نسل Raspberry Pi 1 و Raspberry Pi2 معرفی شده است که طبیعتا Raspberry Pi 2 دارای امکانات بیشتر و طبیعتا دارای مشکلات کمتری به نسبت به نسل قدیمی تر است ، اما همچنان نسل اول آن نیز تولید می شود و تا زمانیکه نیاز بازار به این نسل وجود دارد از مدار تولید خارج نخواهد شد. جالب اینجاست که Raspberry Pi های جدید با نسلهای قدیمیتر خودشان بصورت کامل Backward Compatibility یا هماهنگی سخت افزاری با سخت افزارهای قدیمی دارند و شما می توانید از آموزش های قدیمی این سخت افزار برای استفاده در سخت افزارهای جدید این شرکت نیز استفاده کنید. دو مدل کلی در Raspberry Pi وجود دارد که ما آنها را به مدل A و مدل B می شناسیم . مدل A آن دارای 256 مگابایت حافظه RAM و یک پورت USB است و طبیعتا هم برق کمتر و هم قدرت کمتر و طبیعتا قیمت کمتری نیز به نسبت مدل B دارد. مدل فعلی آن که B است دارای دو عدد پورت USB است و یک پورت Ethernet شبکه برای ارتباط با شبکه ، 256 مگابایت حافظه RAM و طبیعتا کارایی بهتری نسبت به مدل A است. البته امروزه مدل ها را بصورت Raspberry Pi A+ و Raspberry Pi B+ هم می شناسیم که کمی تا قسمتی ( عین هواشناسی ) کارایی های آنها را بالا برده اند مثلا تعداد پورتهای USB آنها را زیادتر کرده اند. اگر شما نمی دانید از کدام نسخه از Raspberry Pi استفاده می کنید کافیست دستور زیر را در Shell لینوکسی آن وارد کنید تا مدل را مشاهده کنید :

cat /proc/cpuinfo

خروجی دستور بالا به شکل یک کد نسخه یا revision code است. تفاوت در اعدادی است که مشاهده می کنید برای مثال اگر خروجی دستور بالا به شکل 0002-0006 نمایش داده شما شما از مدل قدیمی B استفاده می کنید که دارای 256 مگابایت حافظه RAM است. اگر خروجی شما به شکل 0007-0009 نمایش داده شود مدل شما A است.مدلهای جدیدتر بصورت خروجی 000d-000f برای مدلهای B مشاهده می شود و خروجی های B+ بصورت 0010 و خروجی A+ نیز بصورت 0012 نمایش داده می شوند. اگر شما Revision ای به شماره 0011 مشاهده کردید این برای ماژول محاسبانی خود Raspberry Pi است.

در Raspberry Pi چه نوع سیستم عامل هایی قابل استفاده هستند ؟


Raspberry Pi بصورت اختصاصی برای سیستم عامل های خانواده لینوکس طراحی شده است و تقریبا اکثر توزیع های معتبر لینوکس برای این سخت افزار یک سیستم عامل بهینه سازی شده طراحی کرده اند.دو سیستم عاملی که بصورت اختصاصی برای Raspberry Pi طراحی شده اند سیستم عامل Raspbian که بر پایه Debain است و همچنین سیستم عامل Pidora که بر پایه Fedora طراحی شده است. برای کسانی که می خواهند کار کردن با این دستگاه را شروع کنند هیچ فرقی نمی کند که با کدام یک از این سیستم عامل ها می خواهند کارشان را شروع کنند و این بستگی به سلیقه شخصی آنها دارد. پیشنهاد ما سیستم عاملی است که با آن راحتتر ارتباط برقرار می کنید مثلا می توانید از ویندوز استفاده کنید ( کاملا دروغ گفتم ، عمرا نمی تونید از ویندوز استفاده کنید ) . اگر در انتخاب سیستم عامل مشکل دارید پیشنهاد ما استفاده از NOOBS است که بصورت منو هر دو سیستم عامل یاد شده را در خودش دارد و شما می توانید هر کدام که دوست داشته باشید را استفاده کنید.

منبع: سایت توسینسو

  • فرزانه سادات عظیمی
  • شهریور 13, 1400
  • 1219 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه